Prihodnost je tu - odkrijte jo na dogodku "Dan kmetije prihodnosti"

Kako bomo proizvajali več hrane z manj viri? Kateri pristopi bodo ustvarjali trajnostne in odporne kmetije prihodnosti?
V DIH AGRIFOOD s sodelovanjem in spodbujanjem inovacij v kmetijstvu nagovarjamo izzive prihodnosti za trajnostne prehranske sisteme. Z dogodkom »Dan kmetije prihodnosti« bomo odprli vrata v svet novih tehnologij, pametnih rešitev in trajnostnih praks.

Dan kmetije prihodnosti bo potekal v četrtek, 17. aprila 2025, na njivski površini v Moravskih Toplicah. Dogodek ponuja celovit pristop k premisleku in debati o prihodnosti kmetijstva s kombinacijo okroglih miz, predstavitev in praktičnih prikazov.​

Še en dogodek ali ta EN dogodek? Mreža DIH AGRIFOOD združuje akterje v celotni verigi oskrbe s hrano: proizvajalce hrane, strokovnjake in porabnike ter tako predstavlja osrednjo vstopno točko, ki različnim predstavnikom nudi podporo pri digitalni preobrazbi v kmetijsko-živilskem sektorju.
To je mreža, kjer se digitalna prihodnost kmetijstva dogaja ZDAJ! Ker ne le sledimo trendom – mi jih skupaj ustvarjamo!

ZAKAJ NAMENITI SVOJ ČAS IN SE NAM PRIDRUŽITI

  • Kombinacija teoretičnega in praktičnega znanja: Poleg strokovnih predavanj in okroglih miz boste imeli priložnost videti tehnologije v akciji skozi praktične prikaze na njivi.
  • Neposredno interakcijo z razvijalci rešitev: Na "Tržnici rešitev" boste lahko neposredno komunicirali z razvijalci najnovejših digitalnih orodij in tehnologij za kmetijstvo.​
  • Priložnost za mreženje: Dogodek bo združil vse akterje v vergi preskrbe s hrano, kar omogoča izmenjavo izkušenj, aktivni dialog naslavljanja konkretnih izzivov v kmetijstvu in sklepanje novih partnerstev.
  • Dogodek bo potekal tam, kjer se stvari v kmetijstvu dogajajo - ZUNAJ!

KAJ PRIČAKOVATI NA DOGODKU:

  • Kratke predstavitve aplikacij in rešitev: Spoznali boste konkretne primere uporabe različnih rešitev v kmetijstvu, ki izboljšujejo učinkovitost in trajnost pridelave.​
  • Okrogla miza: Razprava o izzivih in priložnostih digitalizacije v kmetijstvu, kjer boste lahko sodelovali z vprašanji in mnenji.​ Prva okrogla miza bo namenjena predvsem ukrep preciznega kmetovanja (gnojenja in škropljenja), na drugi pa bomo razpravljali o kmetiji prihodnosti – kakšna je ta kmetija in kako iti naprej, z ozirom na vse trenutne izzive in izzive, ki nam jih bo prinesla prihodnost.
  • Tržnica rešitev: Priložnost za preizkušanje različnih tehnoloških rešitev ter mreženje z razvijalci in ponudniki storitev.

 

PROGRAM DOGODKA:

08.30 - 9.00 Zbiranje udeležencev
9.00 - 12.00

PREDSTAVITVE IN OKROGLA MIZA

9.00 - 9.15

Pozdravni nagovor

Denis Topolnik, direktor, ITC Murska Sobota
dr. Stanko Kapun,  KGZS Zavod Murska Sobota
Štefan Cigüt ml., Kmetija Cigüt
9.15 - 10.45 Prihodnost kmetijstva in tehnološke inovacije - dr. Blaž Germšek, KIS
Predstavitev DIH AGRIFOOD orodij - Tomaž Bokan, ITC
Precizno gnojenje v praksi - Klemen Kaučič, ŽIPO Lenart
Ekonomika kmetijstva v prihodnosti- Damjan Jerič, KGZS-MS
Okoljski vidik preciznega kmetijstva - doc. dr. Peter Vindiš, FKBV, UM
10.45 - 11.00 Odmor s prigrizkom
11.00 - 12.00

OKROGLA MIZA : Kmetija prihodnosti - kako naprej?

Govorci: Blaž Germšek (KIS), Boštjan Ferenčak (KGZS- Zavod MS), Štefan Cigüt ml. (Kmetija Cigüt), Mitja Krajnc (ŽIPO Lenart), Marjan Dolenšek (KGZS Zavod Ljubljana), Sergej Krajnc (Termodron), predstavnik kmetijsko gozdarske zbornice.
Moderator: dr. Saša Štraus, ITC Murska Sobota, DIH AGRIFOOD strokovnjakinja za sisteme za oskrbo s hrano

12.00 - 13.00 Kosilo
13.00 - 16.00

Praktični prikazi in tržnica rešitev

16.00 Zaključek srečanja


Prihodnost je tu in pripada tistim, ki jo začnejo ustvarjati danes!

Prijavite se še danes in postanite del zgodbe, ki piše prihodnost!

Se vidimo 17.4. od 9.  ure naprej na njivi v Moravskih Toplicah. Natančna lokacija dogodka je na voljo na tej povezavi (Google Zemljevidi)


Dr. Blaž Germšek

Kmetijski inštitut Slovenije

Dr. Blaž Germšek je sodelavec na Kmetijskem Inštitutu Slovenije. V predavanju bo predstavil pregled ključnih tehnoloških trendov v kmetijstvu, s poudarkom na robotizacijo, delno tudi na umetno inteligenco, različne senzorske in krmilne sisteme, natančno kmetijstvo in biotehnološke inovacije, ki oblikujejo prihodnost kmetijstva.


Tomaž Bokan

ITC Murska Sobota

Tomaž Bokan je projektni manager na področju preciznega kmetovanja, IoT in opazovanja površin (sateliti in brezpilotna letala) bo predstavil DIH AGRIFOOD orodja, kot so Benchmark aplikacija, Dnevnik opravil idr.


Klemen Kaučič

Žipo Lenart

ŽIPO Lenart je inovativno družinsko podjetje, ki se ukvarja s primarno kmetijsko dejavnostjo, torej rejo živali in poljedelstvom. Ob tem pa ponujajo tudi vrsto drugih predelovalnih dejavnosti in se izpopolnjujejo na področju preciznega kmetovanja.


Damjan Jerič

KGZS Zavod Murska Sobota

Damjan Jerič, univ. dipl. inž. kmet., specialist za agrarno ekonomiko in ekološko kmetovanje na KGZ Murska Sobota. V predstavitvi se bo osredotočil na vprašanje ekonomike kmetijstva v dobi digitalizacije, digitalnih orodij in preciznega kmetovanja.


Doc. dr. Peter Vindiš

Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru

Doc. dr. Peter Vindiš, predavatelj na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru. V predavanju se bo dotaknil okoljskega vidika kmetovanja.

OKROGLA MIZA : Kmetija prihodnosti - kako naprej?

Govorci: Blaž Germšek (KIS), Boštjan Ferenčak (KGZS- Zavod MS), Štefan Cigüt ml. (Kmetija Cigüt), Mitja Krajnc (ŽIPO Lenart), Marjan Dolenšek (KGZS Zavod Ljubljana), Sergej Krajnc (Termodron), predstavnik kmetijsko gozdarske zbornice.

Moderator: dr. Saša Štraus, ITC Murska Sobota, DIH AGRIFOOD strokovnjakinja za sisteme za oskrbo s hrano

PRAKTIČNI PRIKAZI


PRAKTIČNI PRIKAZI (13.00 - 16.00) URE PRIKAZOV
Avtonomni pršilnik za trajne nasade – LJTech S450 (Termodron) 13.00 - 13.15
Intera Scan - ŽIPO Lenart 13.15 - 13.30
Škropilnica za precizno škropljenje (Cigüt ml.) 13.30 - 13.45
Prikaz sledilnih sistemov (Igor Paldauf) 13.45 - 14.00
Uporaba drona v kmetijstvu (OneDrone/ITC) 14.00 - 14.15
Trosilec za precizno gnojenje (Meolic) 14.15 - 14.30
Navigacijski sistemi za traktorje FjDynamics (Termodron) 14.30 - 14.45
Robot za odstranjevanje plevela v zelenjadarstvu (Brain projekt- ITC) 14.45 - 15.00
PROSTO ZA DODATNE PRIKAZE 15.00-16.00

Škropilnica za precizno škropljenje (Kmetija Cigüt)

Precizno škropljenje omogoča enakomeren nanos zaščitnih sredstev točno tam, kjer so potrebna, kar zmanjšuje porabo škropiv, stroške in vpliv na okolje. Škropilnica Kmetije Cigüt sledi načelom trajnostne rabe sredstev in varovanja okolja ob hkratni povečani učinkovitosti.

Trosilec za precizno gnojenje (Kmetija Meolic)

Z napredno tehnologijo preciznega trosenja gnojil se zagotavlja optimalna prehrana rastlin in zmanjšuje izgube hranil. Sistem omogoča prilagoditve v realnem času glede na potrebe tal in posevkov ter s tem prispeva k boljšim pridelkom in manjši obremenitvi okolja.

Interra Scan (ŽIPO Lenart)

Na dogodku bo ŽIPO Lenart, podjetje, ki se ukvarja z inovativnimi tehnologijami skeniranja in analize tal, predstavilo možnosti uporabe storitve Interra®Scan v slovenskem kmetijstvu. Interra® Scan je Syngentina prva natančna storitev skeniranja, analiziranja in kartiranja tal z najvišjo ločljivostjo na svetu, zasnovana z namenom, da pridelovalcem zagotovi  natančen vpogled v založenost s hranili, pH, teksturo, organsko snov, vsebnost ogljika in druge lastnosti tal. Predstavitev bo vključevala praktične primere uporabe.

Prikaz sistemov za sledenje mehanizacije (Kmetija Paldauf)

Sledenje premikov strojev, delovnih procesov in rabe virov v realnem času omogoča boljše upravljanje kmetijskih dejavnosti. Igor Paldauf bo prikazal uporabo sledilnih sistemov za večjo preglednost in učinkovitost dela na kmetiji.

Avtonomni pršilnik za trajne nasade – LJTech S450 (Termodron)

Pršilnik nove generacije za trajne nasade deluje avtonomno, s čimer zmanjšuje potrebo po delovni sili ter zagotavlja natančno in varno aplikacijo sredstev tudi na zahtevnem terenu. Sistem vključuje napredno navigacijo in zaznavanje ovir za varno delovanje.

Navigacijski sistemi za traktorje FjDynamics (Termodron)

Pametni navigacijski sistemi omogočajo natančno vožnjo traktorjev, kar zmanjšuje prekrivanja, prihrani gorivo in čas ter prispeva k optimalni obdelavi površin. FjDynamics ponuja dostopno tehnologijo tudi za manjše in srednje velike kmetije.

Robot za odstranjevanje plevela v zelenjadarstvu (ITC, Termodron)

Avtonomni robot za mehansko odstranjevanje plevela predstavlja alternativo kemičnim metodam zatiranja plevela. Omogoča trajnostno in okolju prijazno vzdrževanje zelenjadnih površin brez uporabe herbicidov, ob manjši porabi časa in dela.

Uporaba drona v kmetijstvu (OneDrone)

Obiskovalci bodo lahko spoznali, kako droni, opremljeni z multispektralnimi kamerami, omogočajo zgodnje zaznavanje stresa pri rastlinah ter ciljno obdelavo le prizadetih območij.

STOJNICE


DIH AGRIFOOD aplikacije za kmetijstvo in demo kmetije

Na stojnici Digitalnega inovacijskega stičišča za kmetijstvo in prehrano (DIH AGRIFOOD) bodo predstavljena digitalna orodja, kot sta aplikaciji Moje gospodarstvo in Dnevnik opravil, ki kmetom pomagajo pri nadzoru, načrtovanju in odločanju v pridelavi hrane. Poseben poudarek bo namenjen Demo kmetijam, kjer se te in druge pametne rešitve uporabljajo kot preizkusna okolja za uvajanje digitalnih tehnologij v prakso. Obiskovalci bodo lahko spoznali, kako podatkovno podprta orodja prispevajo k bolj trajnostnemu in odpornejšemu kmetijstvu.

Quantifarm

Na stojnici QuantiFarm bo predstavljen QuantiFarm Toolkit, spletno orodje, namenjeno kmetom za lažjo uporabo digitalnih rešitev v kmetijstvu. Orodje vključuje priporočilni sistem, kalkulator stroškov in koristi ter orodje za primerjavo uspešnosti. Namenjeno je podpori pri odločanju za trajnostno in učinkovito uvajanje digitalnih tehnologij na kmetiji.

Farm Manager, sledilni sistemi

Program Farm Manager omogoča spremljanje vseh procesov na kmetiji, od poljskih del do zalog in porabe sredstev. Sledilni sistemi dodatno prispevajo k digitalizaciji in boljši organizaciji kmetijskega gospodarstva.

Benchmark app - panožni krožki

Na stojnici bo predstavljena aplikacija Benchmark APP, ki omogoča kmetom enostavno in učinkovito analizo lastnih podatkov o kmetijski proizvodnji. Z uporabo spletnih obrazcev se podatki zbirajo in obdelujejo v realnem času, kar omogoča takojšnje prikaze ekonomskih kazalnikov ter primerjave z drugimi kmetijami. Aplikacija podpira panožne krožke ter omogoča individualno spremljanje in izboljševanje proizvodnih rezultatov.

Termodron

Na stojnici podjetja Termodron bodo predstavljene inovativne tehnološke rešitve, ki združujejo kmetijstvo in napredno tehnologijo ter so prilagojene potrebam slovenskih kmetov. Podjetje se osredotoča na praktično uporabnost tehnologij, ki jih razvijajo in preizkušajo na terenu z namenom povečanja produktivnosti in trajnostne naravnanosti kmetovanja. Obiskovalci bodo lahko spoznali, kako Termodron s sodobnimi orodji in podporo na daljavo ali na terenu pomaga kmetom pri učinkovitejšem delu.

ŽIPO Lenart (Interra Scan)

Na stojnici podjetja ŽIPO Lenart bo predstavljena napredna tehnologija Interra®Scan, ki omogoča natančno kartiranje tal. Gre za digitalno rešitev, ki s pomočjo senzorjev in geolokacijskih podatkov analizira ključne lastnosti tal, kot so tekstura, vsebnost hranil, pH, vsebnost organske snovi in še več. Zbrani podatki kmetom omogočajo boljše načrtovanje pridelave, ciljno gnojenje in trajnostno upravljanje tal.

Soil-X-Change

Na stojnici projekta Soil-X-Change bo predstavljena evropska pobuda, ki spodbuja čezmejno izmenjavo znanja in soustvarjanje rešitev za trajnostno upravljanje tal in kmetijstva. Projekt povezuje kmete, svetovalce, raziskovalce in oblikovalce politik iz devetih držav ter omogoča prenos inovativnih praks v prakso. S poudarkom na zdravju tal, digitalnih orodjih in prilagojenih rešitvah za kmetovalce prispeva k zelenemu prehodu in odpornemu kmetijstvu v Evropi.

Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru (FKBV)

Na stojnici bo Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede, Katedra za biosistemsko inženirstvo, prikazala svoje raziskovalno delo s poudarkom na uporabi sodobnih tehnologij v kmetijstvu, kot so roboti, droni, senzorji in analiza slik za spremljanje stanja posevkov ter optimizacijo kmetijskih procesov.